MDF یا ام دی اف چیست؟

ام دی اف چیست

MDF مخفف کلمه ی Medium Density Fiberboard به معنای تخته چوب با تراکم یا چگالی متوسط است که بسیار شبیه به تخته خرده چوب (نئوپان) میباشد اما بسیار قویتر از آن است و امروزه کاربرد های فراوانی در صنایع مختلف از جمله کابینت سازی دارد.

خیلی از افراد به دلیل کاربرد های مشابه در بعضی موارد، از ام دی اف به جای پلای وود یا تخته چندلایی استفاده میکنند، که کار درستی نیست زیرا از لحاظ ساختار و ویژگی بسیار با یکدیگر متفاوت هستند و تنها در برخی موارد، کاربرد یکسان دارند. اگر میخواهید در مورد پلای وود اطلاعات بیشتری کسب نمایید میتوانید به صفحه چرا پلای وود مراجعه نمایید.


تاریخچه ساخت MDF

در سال ۱۹۲۵، ویلیام میسون، مخترع و دوست توماس ادیسون به طور تصادفی به یک اختراع بزرگ رسید. او که به دنبال استفاده بهینه از باقیمانده ها و تراشه های چوب کارخانه ها بود، یک روز که بر حسب اتفاق فراموش میکند ماشین آلات خود را خاموش کند، دستگاه های او به کار خود ادامه میدهند و ورق نازکی از چوب اما با دوام را تولید میکنند.

او پس از این اتفاق اختراع خود را که ساخت یک ورقه چوبی با دوام با استفاده از تراشه های چوب در دما و فشار بالا بود، به ثبت رساند. تولید کنندگان تا سالها بعد از او، برای تولید ام دی اف از روش میسون استفاده کردند و آن را به تکامل رساندند و امروزه ام دی اف با استفاده از ماشین آلات فوق پیشرفته تولید و عرضه میشود.


MDF چگونه ساخته میشود؟

MDF چگونه ساخته میشود؟

روش ساخت ام دی اف به شرح زیر است:

 1. آماده سازی چوب

تولید MDF با کیفیت با انتخاب و تصفیه مواد اولیه آغاز می شود که اکثر آنها از تراشه های باقی مانده از کارخانه های چوب بری و تولید پلای وود بازیافت میشوند. مواد اولیه ابتدا با استفاده از آهن ربا از هر گونه ناخالصی های فلزی پاک میگردد. سپس مواد به قطعات بزرگ و پوسته های کوچک تقسیم می شوند. پوسته ها به تکه های خاک اره و تراشه های چوب جدا میشوند.

مواد خام خوب و بدون عیب جمع آوری شده، در سطل شستشو ریخته میشوند. در سطل شستشو بخار تزریق میگردد تا مواد گرم و نرم شوند. این مواد از یک چرخنده عبور میکنند که این عمل باعث فشرده شدن الیاف و حذف آب میشود. سپس مواد فشرده شده به یک تصفیه کننده منتقل می شود که مواد را به الیاف قابل استفاده تبدیل میکند. گاهی اوقات مواد فشره شده برای بهبود خلوص فیبر ممکن است مرحله دوم تصفیه را نیز طی کنند.

 1. حرارت و فشار

قبل از مرحله تصفیه، به الیاف فشرده شده رزین اضافه میشود تا تحمل فرمالدئید مخلوط افزایش پیدا کند و پس از تصفیه نیز به مخلوط کاتالیزور اضافه میشود. سپس الیاف را داخل خشک کن برده تا با روغن یا گاز گرم شود. در این مرحله توازن نسبت رزین اضافه شده به الیاف موجود به دقت کنترل میشود.

در مرحله بعدی، الیاف از طریق رول های اسکالپینگ تحت فشار قرار می گیرد تا ورقه ای با ضخامت یکنواخت تولید شود. این ورقه چندین مرحله فشار را طی می کند تا به اندازه مورد نظر برسد. یک دستگاه پرس مداوم با نظارت بر ارتفاع ورقه، آن را با سرعت یکنواخت فشرده می کند. پرس ها به کنترل الکترونیکی مجهز هستند تا ورقه با چگالی و مقاومت مطلوب ساخته شود. ورقه حاصله با استفاده از اره قبل از خنک شدن به طول مناسب بریده میشود.

 1. سنباده زدن

برای رسیدن به سطح صاف، به کمک کمربندهای پوشیده شده از ساینده های مختلفی، سطح مورد نظر صیقل داده میشود. بدین منظور معمولا از کاربید سیلیکون استفاده میگردد اما با توجه به نیاز به سطوح ریزتر، ساینده های سرامیکی دیگری از جمله آلومینای زیرکونیا و اکسید آلومینیوم نیز مورد استفاده قرار میگیرند.

 1. فرآیند پایانی

اولین مرحله از فرآیند پایانی، برش است. برای برش در اندازه های مختلف، از تیغ های مختلف استفاده میشود. بسته به کارایی مورد نظر، تخته ها در ابعاد و ضخامت های متفاوتی برش میخورد.

مرحله دوم فرآیند پایانی، لمینیت است. در این مرحله تخته بین دو رول ارسال می شود و بین دو رول، چسب زده میشود. بدین ترتیب روکش ها به وسیله چسب به تخته فیبر متصل میشوند. برای پوشش نهایی از وینیل، فویل و… استفاده میگردد. این روکش ها توسط دستگاه لمینیت چسبانده میشوند.


انواع MDF

انواع ام دی اف

MDF بر اساس چگالی یا تراکم به سه دسته تقسیم میشود:

LDF

LDF مخفف Low Density Fiberboard است که به معنی تخته فیبر با چگالی کم است. با آن L-MDF یه معنی ام دی اف با چگالی پایین نیز میگویند.

MDF

این نوع همان چیزی است که در موردش پیشتر سخن گفتیم و با آن تا حدودی آشنا شدید.

HDF

HDF نیز مخفف High Density Fiberboard است که به معنی تخته فیبر با چگالی بالا میباشد.

MDF را به دسته های دیگری نیز میتوان تقسیم بندی کرد که به شرح زیر است:

Particle Board

تخته خرده چوب یکی از انواع متداول MDF است. در تخته خرده چوب از مواد اولیه متنوعی استفاده میشود که با تجزیه و پردازش، ذرات سازنده تخته چوب را در اندازه ها و اشکال مختلفی ایجاد کند. سپس تمام ذرات ایجاد شده را توسط رزین به یکدیگر میچسبانیم. تخته خرده چوب معمولا برای ساخت مبلمان کوچک برای قسمت نشیمن خانه، اتاق خواب و آشپزخانه به کار گرفته میشود.

Fiber Board

تخته فیبر در دمای پایینتر از تولید ام دی اف و همچنین در یک فرآیند خشک ساخته میشود. همه تخته های فیبر با استفاده از رزین های فرمالدئید که معمولا اوره یا فنل فرمالدئید هستند، به یکدیگر متصل میشوند. این رزین ها حتی گاهی در سطوح بسیار پایین می توانند باعث تحریک چشم، بینی، گلو و غشاهای مخاطی شوند. به همین دلیل کنترل های زیادی بر روی تخته فیبر وجود دارد که میزان قرار گرفتن در معرض این عوامل مضر را به پایین ترین سطح ممکن کاهش میدهد.

Laminated Board

تخته لمینیت نوع دیگری از MDF است که می تواند برای طیف وسیعی از پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد. تخته لمینیت با استفاده از دانه های چوب مختلف تولید می شود. سپس هر لایه از محصولات چوبی بهم چسبانده میشوند و به صفحه، لمینیت یا روکش متصل میشود که تخته مقاومت بیشتری داشته باشد.


مزایا و معایب MDF

مزایا و معایب MDF

مزایای MDF

 • یکی از بزرگترین مزایای استفاده از تخته فیبر با چگالی متوسط ارزان بودن آن است. معمولاً می توانید MDF را با هزینه بسیار کمتر از چوب واقعی خریداری کنید.
 • مزیت دیگر MDF این است که میتواند مانند چوب رنگ آمیزی شود و بیشتر مردم متوجه نمیشوند شما از جایگزین ارزان تری برای چوب واقعی استفاده کرده اید.
 • MDF از سطح نسبتا محکم و قدرتمندی برخوردار است که باعث میشود به راحتی دچار ترک خوردگی یا شکستگی نشود.
 • در برابر حرارت مقاومت بالایی دارد و میتواند مقدار حرارت زیادی را تحمل کند.
 • MDF در برابر قارچ ها و میکروب های مختلف مقاوم است تا از این لحاظ نیز خیال مشتریان آسوده باشد.
 • شکل دادن به MDF از شکل دادن به چوب جامد راحت تر است. همچنین میتوان کنده کاری و طراحی را با دقت بیشتری روی MDF انجام داد.
 • ۱۰۰٪ از مواد بازیافتی در تولید آن استفاده میشود و به این معنی است که هیچ درختی قطع نمیشود. بنابراین سازگار با محیط زیست است.

معایب MDF

 • یکی از بزرگترین معایب استفاده از چوب MDF این است که ضد رطوبت نیست و تخته MDF اگر در معرض آب قرار گیرد، به سرعت متورم میشود.
 • MDF در مقایسه با چوب طبیعی ضعیف تر است و برای مقاومت در برابر فشار شدید طراحی نشده است. در معرض هرگونه فشار و تنشی، مستعد ترک خوردگی یا شکاف است. طول عمر مبلمان ساخته شده ازMDF در مقایسه با مبلمان چوبی طبیعی پایین تر است.
 • MDF بسیار متراکم است. از این رو، کار با ورق ام دی اف سخت است و برای برش زدن، سنباده کشیدن یا نصب به بیش از یک نفر احتیاج دارد.
 • MDF حاوی فرمالدئید است که می تواند باعث تحریک ریه ها و چشم شود و برای سلامتی مضر است.
 • گرد و غبار تولید شده در هنگام تولید ام دی اف برای تنفس بسیار خطرناک است.
 • ام دی اف به نگهداری نیاز دارد چون اگر قسمتی از ام دی اف ترک خورده باشد، نمیتوانید آن را به راحتی ترمیم یا پوشش دهید.
 • یکی از معایب ام دی اف وزن نسبتا سنگین آن نسبت به چوب جامد و دیگر تخته های چوبی است.

کاربرد های MDF

کاربرد های ام دی اف

یکی از مواردی که MDF در آن بسیار کاربرد دارد، کابینت آشپزخانه است. محصولات داخلی خانه مانند کابینت آشپزخانه، قفسه و حتی کتابخانه به طور معمول از MDF ساخته می شوند.

به دلیل قیمت پایین ام دی اف، از این تخته در مبلمان سازی بسیار استفاده میشود و هزینه ساخت و تولید را به شدت کاهش میدهد.

MDF کاربرد های دیگری نیز دارد که از جمله آنها میتوان به استفاده از ام دی اف در کفپوش خانه، استفاده در ساخت درب یا قاب درب منازل، استفاده در ساخت وسایل تزیینی و استفاده در غرفه های نمایشگاه اشاره نمود.


کشورهای تولید کننده MDF

کشور های چین، برزیل، انگلستان، روسیه، ترکیه، لهستان، تایلند و بلاروس از بزرگترین کشور های تولید کننده MDF در جهان به شمار میروند که اکثریت MDF موجود در بازار های جهانی، تولید این کشورها میباشد. از کارخانه های بزرگ تولید MDF میتوان به Caledonian از کشور انگلیس و SGK Nordic کشور روسیه اشاره کرد.


سخن پایانی

اگر به دنبال خرید ام دی اف یا تخته های چوبی دیگر مانند پلای وود و نئوپان هستید، ابتدا ویژگی ها و کاربرد های آن را به طور کامل بررسی کنید و بسنجید که برای پروژه شما کدام یک از تخته ها مناسب است و در آخر اقدام به خرید تخته مورد نظر خود نمایید.

تلاش ما بر این بود که در مقاله فوق تمام نکات مربوط به ام دی اف به طور کامل و جامع گفته شود و چیزی از قلم نیفتد. امیدواریم مطالب عنوان شده در این مقاله برای شما مفید و سودمند بوده باشد. در صورت هرگونه سوال تخصصی و نیاز به مشاوره، میتوانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.