منو

چوب، لمسی از طبیعت

لوگو_سفید_مدحت3

Wood, Touch of nature

EN

چوب، لمسی از طبیعت

انواع پلای وود

انواع پلای وود | راهنمای جامع خرید پلای وود

اگر برای پروژه خود نیاز به پلای وود دارید و نمیدانید از چه نوعی از این تخته چوب استفاده کنید، نگران نباشید زیرا ما برای شما 15 نوع پلای وود با طرح های مختلف، نوع چوب و سایر ورق های چوبی ساخته شده از مواد دیگر تنظیم کردیم تا بتوانید پلای وود متناسب با نیاز خود را انتخاب کنید و با خیال آسوده اقدام به خرید پلای وود نمایید.


راهنمای خرید پلای وود

تعداد لایه پلای وود

تعداد لایه پلای وود

 • 3 لایه

تخته سه لا یکی از رایج ترین انواع پلای وود است. این نوع دارای سه لایه روکش است و به اندازه کافی لایه بندی شده است که قوی و بادوام باشد اما می توان برای زیبایی بیشتر از روکش های تزئینی نیز استفاده کرد و این یک انتخاب مناسب برای استفاده در فضای داخلی است.

 • 5 لایه

تخته پنج لایی دارای پنج لایه روکش است. این نوع دیگری از پلای وود است که از تخته های سه لایی استحکام بیشتری دارد و در محیط های خارجی مورد استفاده قرار میگیرد اما استحکام و دوام آن از پلای وود با بیشتر از پنج لایه کمتر است.

 • بیشتر از 5 لایه

این نوع پلای وود به عنوان تخته چند منظوره شناخته میشود و بیشتر برای مصارف خارجی و پشت بام منازل مورد استفاده قرار میگیرد. این تخته می تواند چندین روکش، معمولاً هفت یا بیشتر داشته باشد و به عنوان یک قاب فوق العاده قوی در مقابل باد و طوفان ایستادگی کند.

انواع پلای وود

 1. Softwood

پلای وود softwood

نوعی از پلای وود است که تولید کنندگان آن را با استفاده از چوب های نرم مانند کاج و سرو تولید میکنند. اگرچه این نام حاکی از آن است که این چوب ها به اندازه سایرین قوی نیستند اما شاید تعجب کنید اگر بدانید که کارگران ساختمانی به طور معمول از این نوع تخته برای پوشش های بیرونی قاب، روکش سقف و کفپوش های منازل استفاده می کنند.

 1. Hardwood

در این نوع پلای وود به طور معمول بین سه تا هفت لایه وجود دارد و از چوب درختانی مانند توس، افرا، بلوط و گردو که بسیار محکم و سخت هستند، استفاده می کنند. تولید کنندگان لایه های چوب را در زوایای مناسب به یکدیگر می چسبانند تا یک تخته بسیار قوی ایجاد کنند.

این نوع چوب برای مواردی مانند مبلمان، بسته بندی، تجهیزات ورزشی، آلات موسیقی و سایر پروژه های پیچیده که به چوب های قوی احتیاج دارند، بهترین گزینه است.

 1. Aircraft

تخته سه لا هواپیما، با دوام ترین نوع پلای وودی است که میتوانید پیدا کنید. برای ساخت آن از چوب درختان مستحکمی چون ماهون و توس استفاده میشود تا یک چوب فوق العاده مستحکم ایجاد شود تا بتواند در برابر گرما و رطوبت مقاومت بالایی داشته باشد. این نوع تخته را در پروژه هایی که به چوب هایی با استحکام صنعتی نیاز دارند مانند هواپیما به کار میبرند.

 1. Exterior

پلای وود از نوع Exterior

این پلای وود دارای چسب مقاوم در برابر آب و هوا است که هر روکش را در کنار هم نگه می دارد. از این نوع پلای وود در بیرون از منازل استفاده میشود و آن را طوری تولید میکنند تا در مقابل عوامل محیطی مانند باد و باران بتواند سالها مستحکم باقی بماند.

این تخته به طور معمول دارای چند روکش چسبیده به یکدیگر است و آنها را به صورت چند لایه طبقه بندی می کنند. بسته به منطقه ای که در آن زندگی می کنید، می توانید انواع چوب را برای این گونه پلای وود انتخاب کنید. برخی از مکان هایی که فصول غیر منتظره ای را تجربه می کنند ممکن است برای آنها چوب هایی مثل بلوط مناسب باشد که میتواند در برابر رطوبت و کپک زدگی مقاومت کند.

 1. Lumber Core

نوع دیگری از تخته چندلایی است که از 3 لایه تشکیل شده است و دارای دو لایه بیرونی و یک هسته داخلی میباشد. دو لایه بیرونی از روکش های نازک اما از جنس چوب سخت و هسته داخلی از نوار های چوب جامد تشکیل میشود. هسته داخلی به گرفتن پیچ کمک می کند و این باعث می شود پروژه هایی که نیاز به نگه داشتن پیچ قوی دارند ، انتخاب مناسبی باشد.

 1. Marine

پلای وود از نوع marine

ممکن است تصور کنید پلای وود دریایی که به چوب دریایی نیز معروف است نشان می دهد که ضد آب است، اما این طور نیست. درعوض، سازندگان این چوب با استفاده از همان لایه بندی مشابه چوبهای دیگر، این پلای وود را با چسب های مخصوص، مقاوم در برابر آب می سازند. این نوع از پلای وود در زمینه های دریایی مانند ساخت قایق و کشتی مورد استفاده قرار میگیرد.

 1. Overlaid Plywood

نوعی است که از همان ساختار ورق های معمولی با روکش های چسبیده به یکدیگر استفاده می کند. با این تفاوت که از ورق های روکش دار زیباتری در آن استفاده میشود تا ظاهر شکیل تری به خود بگیرد. این روکشها فقط برای زیبایی به کار نمیرود بلکه در عوض به تخته ها علاوه بر زیبایی، دوام بینظیری داده میشود و حتی باعث می شود از چسبیدن آب و سایر ذرات به آن در امان بماند. این پوشش همچنین به چوب در برابر خراش ها و ساییدگی های دیگر که ممکن است در هنگام حمل و نقل و ساخت و ساز رخ دهد، کمک می کند.

 1. Structural

پلای وود از نوع Structural

این پلای وود برای قالب بندی در ساختمان ها به کار میرود و این نوع چوب برای نگه داشتن ماسه ها به چسب بسیار قوی عمل میکند. شما می توانید از چوب های ساختاری در داخل یا خارج ساختمان استفاده کنید، اما به طور معمول مانند انواع دیگر، مقاوم در برابر آب و هوا نیستند و جزو گزینه های ارزان قیمت محسوب میشوند.

البته از لحاظ انواع، دسته بندی های دیگری وجود دارد و این دسته بندی گفته شده یکی از آن تعداد است.


انواع دیگر تخته هایی که اغلب به عنوان پلای وود استفاده می شوند.

انواع دیگری از تخته چوب وجود دارد که افراد به جای تخته چندلایی از آنها استفاده میکنند. اگرچه آنها از لحاظ فنی به عنوان تخته چندلا طبقه بندی نمیشوند، اما میتوانید در بسیاری از موارد مشابه از آنها استفاده کنید.

 1.  Composite

چوب های composite

چوب های کامپوزیت در اندازه های مشابه تخته چندلا موجود است، اما سازندگان آنها را کاملاً یکسان نمیدانند. پلای وود ها از لایه های به هم چسبیده استفاده می کنند ، اما کامپوزیت ها دارای لایه های چوبی معمولی در لایه های داخلی و خارجی هستند که از تخته فیبر پوشیده شده با یک لایه از چوب سخت، تشکیل شده است.

 1. Blockboard

بلوک بورد از ساختاری مشابه به تخته سه لا استفاده می کند، معمولاً با سه لایه. هسته داخلی دارای برش های ضخیم و مربعی از چوب است که برای ایجاد هسته محکم به هم چسبیده اند. لایه های بیرونی نازک است و چوب را محصور می کند و یک تکه چوب ضخیم تشکیل می دهد. برخی اوقات بلوک بورد را در سطوح بیرونی کابینت و مبلمان مشاهده میکنید، اما پلای وود مناسب برای سطوحی است که به یک سطح مستحکم نیاز داریم.

 1. Fiberboard

چوب از نوع MDF

متداول ترین نوع تخته فیبر، تخته فیبر با چگالی متوسط است که به MDF نیز معروف است. بعضی از اوقات MDF را جایگزین پلای وود میکنند. MDF از لحاظ قیمت ارزان تر از پلای وود محسوب میشود ولی از لحاظ استحکام و دوام اصلا قابل مقایسه با پلای وود نیست.

 1. Foamboard

صفحه فوم در سالهای اخیر محبوبیت بیشتری پیدا کرده است و جایگزینی از تخته چندلا را با مقاومت در برابر پوسیدگی ارائه می دهد. این تخته ها دارای ساختار پلی اورتان هستند و با فایبر گلاس تقویت شده اند ولی در هر حال مقاومت آن در برابر پوسیدگی به اندازه پلای وود نیست.

 1. Particleboard

چوب از نوع Particaleboard

تخته خرده چوب یکی از ارزان ترین گزینه های جایگزینی تخته چندلا است. تخته خرده چوب ساختار لایه ای ندارد. در عوض شامل نوارهای کوچک از خرده های چوب است که برای ایجاد یک تخته، به هم چسبیده اند. این نوع موادی است که معمولاً روی قطعات مبلمان ارزان قیمت پیدا می کنید.

 1. Hardboard

این نوع تخته از تخته فیبر نازکتر است که اغلب یک طرف آن زبر و خشن و طرف دیگر آن صاف است. تولید کنندگان از تکه های چوب برای ایجاد این تخته استفاده می کنند و سپس برای آنکه خم نشود آن را فشرده میکنند. استفاده از این نوع تخته ها روی میزهای آشپزخانه ، مبلمان و کف بسیار مرسوم است. برخی از افراد از آن برای پایه کفپوش لمینیت خود استفاده می کنند زیرا بسیار قوی است و می تواند در برابر ساییدگی و ایستادگی مداوم مقاومت کند.

 1. Moisture-resistant Particleboard

چوب از نوع Moisture-resistant Particleboard

تخته خرده چوب های مقاوم در برابر رطوبت، دارای ساختاری مشابه با تخته خرده چوب معمولی است با این تفاوت که تولید کنندگان از یک رزین مخصوص مقاوم در برابر رطوبت استفاده می کنند تا تخته را از تورم و پیچ خوردگی در مناطق مرطوب در امان نگه دارند. تفاوت بین تخته خرده چوب و تخته خرده چوب مقاوم در برابر رطوبت را با رنگ سبز اضافه شده به رزین نمایش میدهند.


جزئیات بیشتر پلای وود

تا این جای کار با انواع پلای وود و موارد مشابه آن آشنا شدید و درباره ویژگی های آنها اطلاعات کسب کردید. در این قسمت میخواهیم به موارد جزئی تر پلای وود اشاره کنیم تا آسانتر اقدام به خرید نمایید.

درجه چوب

پلای وود ها به 4 درجه تقسیم میشوند: A , B , C , D . درجه A از بالاترین کیفیت و D از کمترین کیفیت برخوردار است و میتوانید با توجه به نیاز خود یکی از این درجه ها را انتخاب کنید.

اندازه صفحه چوب

پلای وود قابل تولید در طول، عرض و ارتفاع مختلف است و پاسخگوی نیاز شما خواهد بود. برخی از آنها در ضخامت های بسیار نازک تولید میشود که انعطاف بالایی داشته باشند و برخی بسیار ضخیم که از استحکام فوق العاده ای برخوردار باشند تا در مقابل باد و طوفان ایستادگی کند.

مواد مورد استفاده

با توجه به گونه های مختلف پلای وود، از چوب درختان مختلف استفاده میکنند. برای برخی از مصارف که نیاز به استحکام بالا داریم، از درختان سخت استفاده میکنیم و مثلا برای دکوراسیون داخلی از چوب درختانی استفاده میکنیم که انعطاف بالایی داشته باشند.

برند های معتبر در دنیا

در حال حاضر تولید پلای وود در سطح جهانی رو به افزایش است زیرا یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین محصولات ساختمانی چوبی محسوب میشود. در زمینه تولید پلای وود کشور های زیادی فعالیت دارند که میتوان به کمپانی Sveza از کشور روسیه، کمپانی های Boise Cascade و Georgia Pacific از ایالات متحده آمریکا و Metsa Wood از کشور فنلاند اشاره کرد.


سوالات متداول در مورد پلای وود

 • چه زمانی پلای وود اختراع شد؟

ساخت پلای وود به هزاران سال قبل برمیگردد اما اولین ایده برای تخته چندلای امروزی به سال 1797 برمیگردد، هنگامی که ساموئل بنتام برای اولین بار درخواست اختراعات ثبت شده با ماشین آلات تولید روکش را داد. در آن اختراعات ، وی ایده متصل کردن لایه های روکش از چوب را با یک چسب مخصوص به منظور تشکیل یک قطعه ضخیم توصیف کرده بود. تقریباً 50 سال بعد، امانوئل نوبل متوجه شد که می توان چندین لایه نازک از چوب را به هم پیوند داد تا یک قطعه با دوام از چوب چند لایه که اکنون به عنوان تخته چندلا شناخته می شود، ساخته شود.

 • پلای وود در چه زمینه هایی کاربرد دارد؟

پلای وود کاربرد های فراوان و گسترده ای دارد. در صنعت ساختمان، مبلمان سازی، صنعت بسته بندی، دکوراسیون داخلی، لوازم تزئینی و حتی صنایع دریایی و هوایی مورد استفاده قرار میگیرد.

 • آیا پلای وود قابلیت رنگ آمیزی دارد؟

تخته چندلا به دلیل ساختار کارآمد خود، رنگ آمیزی بسیار ساده ای دارد. از آنجا که تخته چندلا مقرون به صرفه است، می تواند برای انواع پروژه های عملی ایده آل باشد و با هر رنگ و طرحی از آن استفاده کرد.

 • پلای وود چگونه ساخته میشود؟

روند ساخت پلای وود با قطع درختان آغاز می شود. هنگامی که قطعات بریده شده درختان جمع آوری شدند، با دستگاه های برش مخصوص به لایه های بسیار نازک تبدیل میشوند. پس از خشک شدن ورق ها ، آنها با استفاده از چسب های مناسب مرتب و پیوند می خورند. پس از اتمام پیوند، تخته چندلا با توجه به تعدادی از عوامل مختلف از جمله دانه و تراکم، بسته بندی و درجه بندی می شود.


خرید پلای وود

اگر با توجه به نکات گفته شده در این مقاله درباره پلای وود، انواع پلای وود، ویژگی های منحصر به فرد آن و دیگر مصنوعات چوبی مشابه پلای وود تصمیم به خرید گرفته اید، میتوانید برای اطلاعات بیشتر در مورد پلای وود و نحوه خرید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *