منو

چوب، لمسی از طبیعت

لوگو_سفید_مدحت3

Wood, Touch of nature

EN

چوب، لمسی از طبیعت

انواع تخته پالت روسی

تخته پالت روسی و کاربردهای آن

زندگی انسان از ابتدای خلقت او، با حمل و نقل گره خورده است و از گذشته تاکنون بشر مجبور بوده تا اشیا و ابزار زندگی خود را از جایی به جای دیگر حمل کند. او در گذشته‌ای نه چندان دور، از بشکه‌های بزرگ برای حمل بارها استفاده می‌کرده و در نهایت به فکر استفاده از یک ساختار چوبی مسطح برای حمل بسیاری از کالا‌ها افتاده است. چنین ساختار ‌حمل و نقلی، پالت نامیده می‌شود. در آغاز، پالت‌ها توانایی حمل بار‌های سبکی را داشتند ولی پالت‌های امروزی به دلیل کیفیت بالا‌ی ساخت، قادرند تا 1000 کیلوگرم بار را تحمل کنند. اگر مایلید در مورد تخته پالت روسی و کاربرد‌های آن، بیش‌تر بدانید، با ما همراه شوید.

تخته پالت روسی چیست؟

تخته پالت روسی چیست

در دنیای صنعتی، حمل و نقل از فاکتور‌های مهمی به ‌حساب می‌آید که روزانه میلیون‌ها کالای بزرگ و کوچک از جایی به جای دیگر جابه‌جا می‌شوند. به همین جهت برای سرعت بخشیدن به حمل و نقل و سلامت انتقال کالا‌ها، لازم است آن‌ها را روی ساختار چوبی مسطحی به نام پالت، که معمولاً از چوب ساخته می‌شود، حمل نمود. یکی از با کیفیت‌ترین پالت‌ها، تخته پالت روسی است که از انواع چوب‌ راش، یولکا، نراد و ساسنا ساخته می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این نوع چوب، مقاله چوب روسی را مطالعه نمایید.

دلایل استفاده از پالت چوبی روسی

در واقع برای جابه‌جایی کالای مورد نظرمان کافی است آن را روی پالت قرار دهیم. استفاده از پالت چوبی در حمل و نقل دارای مزایای زیادی است که در ادامه به مهم ترین های آن اشاره می کنیم:

دلایل استفاده از تخته پالت روسی

 • استفاده از پالت سبب می‌شود، وسیله دچار لغزیدگی نشود و هنگام حمل و نقل آسیب نبیند.
 • پالت، از جابجایی بار هنگام قرار گرفتن در کف کانتینر‌ها و انبار‌ها جلوگیری می‌کند.
 • با استفاده از پالت، کالا‌های روی آن، از کف انبار‌ها یا کانتینر‌ها فاصله می‌گیرند. در صورت آلودگی کف انبار یا کانتینر، پالت از آلوده شدن کالا‌ها جلوگیری می‌نماید.
 • به دلیل ساختار خاص پالت چوبی، در صورت شکستگی، بخش‌های آسیب دیده‌ی آن، به راحتی ترمیم می‌شوند.
 • از نظر اقتصادی، استفاده از این محصول چوبی برای حمل کالا‌های بزرگ، مقرون به صرفه است.
 • در صورت نیاز می‌توان پالت‌های پلاستیکی را شستشو داد و پالت‌های چوبی را رنگ زد.

مطالعه بیشتر : مزایا و معایب چوب روسی

تفاوت پالت چوبی و پلاستیکی

تفاوت تخته پالت چوبی و پلاستیکی

به طور کلی، در صنعت حمل و نقل از دو نوع پالت چوبی و پالت پلاستیکی استفاده‌ی گسترده‌ای می‌شود. البته در موارد بسیار محدود، پالت فلزی هم برای جابجایی وسایل بکار برده می شود. با توجه به تفاوت‌های این دو نوع پالت پلاستیکی و چوبی، می‌توان با در نظر گرفتن موارد نیاز، اقدام به خرید و استفاده از دو نوع پالت نام برده، نمود. این تفاوت‌ها عبارتند از:

 • پالت‌های پلاستیکی از استقامت کم‌تری برخوردارند و به همین جهت برای حمل اشیای سنگین‌ بهتر است از پالت چوب روسی استفاده کنید.
 • پالت‌های چوبی بر خلاف پالت‌های پلاستیکی قابلیت تعمیر و بازسازی دارند.
 • در مکان‌های مرطوب بهتر است از پالت‌های پلاستیکی استفاده شود؛ زیرا پالت‌های چوبی در محیط‌های مرطوب پوسیده می‌شوند.
 • طول عمر پالت‌های پلاستیکی بیش‌تر از پالت‌های چوبی است (پالت پلاستیکی تقریباً دارای عمر مفید 15 سال و پالت چوبی دارای عمر مفید 3 سال است).
 • قیمت پالت چوبی کم‌تر از پالت پلاستیکی یا فلزی است. استفاده  از پالت چوبی، مقرون به صرفه است.
 • تمیز کردن پالت چوبی مشکل است و در صورت نیاز شما می توانید پالت را رنگ کنید. در حالی که پالت پلاستیکی قابل شستشو است.

ابعاد مختلف پالت‌ های چوبی روسی

ابعاد مختلف پالت‌ های چوبی روسی

در آغاز قرن بیستم، اولین پالت‌های تاریخ، برای حمل و نقل کالا در واگن‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند. از این رو، ابعاد پالت‌های چوبی، با ابعاد واگن تطبیق می‌یافت. هر چند پالت‌های امروزی هم دارای ابعادی مشابه قبل هستند اما به دلیل استفاده‌ی گسترده از آن‌ها، می‌توانند دارای ابعاد متفاوتی مانند مربع‌هایی به طول یک متر،  102 یا 110 سانتی‌متر و مستطیل‌هایی به طول 120 و عرض 100 سانتی‌متر و … باشند. البته، پالت‌های چوبی دارای طول 120، عرض100 و ضخامت 12 سانتی‌متر، بیش‌ترین تقاضا را دارند. انواع پالت‌ها از نظر ظرفیت حمل، عرض، ضخامت تخته‌ها و اندازه‌ی مکعب‌ها، متفاوت خواهند بود.

کاربرد‌های پالت چوبی

تخته پالت‌ چوب روسی به جز استفاده در صنعت حمل و نقل، به دلیل کیفیت بالا و زیبایی، کاربردهای دیگری دارد و البته اکثر این کاربرد‌ها، در طراحی دکوراسیون منازل است.

1.     ساختن مبل با تخته پالت روسی

تخته پالت روسی برای مبل

برای استفاده از پالت جهت ساخت مبل، کافیست چند پالت را روی هم قرار داده و در پالت بالاتر، یک تشک و کوسن مناسب قرار دهید. از پالت‌های غیر یکسان هم می‌توانید برای ساختن مبلمان با دکور استفاده کنید. البته، در صورت ساختن چنین مبل‌هایی، در بعضی از قسمت‌ها فضای خالی ایجاد می‌شود که در این بخش‌ها معمولاً گلدان یا اشیای زینتی قرار می‌گیرد.

2.     ساختن جاکفشی با تخته پالت روسی

یکی از استفاده‌های بسیار کاربردی از تخته پالت روسی، ساخت جاکفشی یا جای گلدان است. با قرار دادن چرخ در زیر این پالت‌ها، می‌توان این مصنوعات سبک را هر موقع که لازم بود، به راحتی جابه‌جا نمود. پالت‌های روسی دارای مقاومت بالا در برابر نور، ضربه و رطوبت هستند.

تخته پالت روسی برای جاکفشی

3.     ساختن میز تحریر با تخته پالت روسی

زندگی با وسایل چوبی انرژی بسیار مثبتی برای خانه‌ی ما به همراه دارد. از تخته پالت روسی می‌توان برای ساخت یک میز تحریر و کتابخانه‌ کنار آن، استفاده نمود. مطالعه‌ی درس در چنین محیط کاملاً طبیعی، سرشار از انرژی مثبت خواهد بود.

کاربرد‌های تخته پالت روسی قابل شمارش نیست و هر آن‌چه که فکر کنید، می‌توانید با طراحی و کمی کار روی تخته پالت روسی، بسازید. اشیایی مانند میز جلوی مبل، جای ادویه‌ی کنار کابینت و … برخی از موارد استفاده از تخته پالت روسی هستند.         

 جنس تخته پالت روسی

 برای تولید تخته پالت روسی، تنها یک نوع ماده‌ی خام، یعنی چوب، مورد نیاز است. چوب در روسیه به دلیل دسترسی به جنگل‌های عظیم ناحیه‌ی سردسیری، راش، یولکا، نراد و ساسنا، از قیمت پایینی برخوردار است.

مطالعه بیشتر: چوب افرا

پرفروش‌ترین نوع پالت‌های چوبی

پرفروش ترین پالت چوبی روسی

خریداران عمده‌ی پالت‌ها به دو دسته‌ طبقه بندی می شوند. دسته‌ی اول شرکت‌هایی هستند که از پالت‌ها در فرآیند تولید برای بسته‌بندی خودکار محصولات روی نقاله استفاده می‌کنند. این شرکت‎‌ها، از خریداران دائمی تخته پالت‌ روسی هستند و نیاز به پالت‌های کاملاً استاندارد دارند تا از آسیب دیدن کالا در جریان تولید و حمل جلوگیری نماید. دسته‌ی دوم خریداران پالت، شرکت‌هایی هستند که از این ابزار برای انتقال محصولات به انبار و نگهداری آن‌ها در این موقعیت استفاده می‌کنند.

 قیمت تخته پالت روسی، بستگی به ابعاد، جنس چوب و تعداد درخواستی متغیر است. مرغوب‌ترین نوع پالت‌های چوبی از چوب‌های روسی خشک شده در کوره تهیه می‌شوند که نوع پالت‌ها بیش‌تر در دکوراسیون منازل استفاده می‌شود. در ایران از تخته‌ها و چوب‌های مختلفی برای تولید پالت و جعبه، تخته سه لایه و تخته چند لایه، استفاده می‌شود. این پالت‌ها از چوب مخروط (کاج و یولکا) و چوب سخت (توسکا، توس وآسپین) ساخته می‌شوند.

انواع روش ساخت پالت

روش ساخت پالت چوبی

پالت یکی از نیاز‌های ضروری برای حمل و نقل کالا به شمار می‌آید که درکشور روسیه، از نظر روش ساخت، پالت‌ها برسه نوع اند و انتخاب روش ساخت پالت، بستگی به میزان سرمایه‌گذاری در کار تولیدی دارد. این سه روش عبارتند از:

 • خانگی: از آن‌جا که ساخت پالت در خانه نیاز به تجهیزات خاصی ندارد، می‌توان در خانه به ساخت پالت اقدام نمود. با یک پیچ گوشتی، یک اره‌ی گرد و یک مته، میز کار و یک چکش پنوماتیک می‌توان مونتاژ پالت را در خانه انجام داد. اما محصول نهایی از استاندارد‌های لازم برخوردار نیستند.
 • نیمه خودکار: در این روش از دستگاه‌های نیمه اتوماتیک برای ساخت پالت استفاده می‌شود. این نوع پالت‌ها، مطابق با استانداد‌ها تولید می‌شوند و روشی مطلوب برای کارآفرینان است.
 • خودکار: تولید خودکار پالت با خط اتوماتیک، دارای بهره‌وری بسیار بالاست. اما برای خرید اولیه‌ی آن، نیاز به سرمایه‌گذاری نسبتاً زیادی وجود دارد. این روش برای گسترش کسب و کار مناسب است و تولیدات این نوع ضوابط از استاندارد‌ها پیروی می‌نماید.

پیشنهاد ما این است که در هنگام خرید تخته پالت روسی حتماً با متخصصان این امر، مشورت کنید. مجموعه ما موفق به اخذ نمایندگی فروش محصولات از بهترین برند های روسیه از جمله سوزا ؛ بزرگترین برند تولید کننده پلای وود در دنیا و همچنین برند اسمالنسکی داک؛ یکی از با کیفیت ترین برند های تولیدی کشور روسیه ، شده است.

 از جمله این محصولات می توان به انواع پلای وود های روکش دار و بدون روکش مخصوص محیط های داخلی و خارجی به ویژه صنعت ساختمان اشاره نمود. همچنین گروه بازرگانی مدحت وود اقدام به واردات مستقیم انواع تیرهای چوبی H20 و پلای وود، از کشورهای روسیه، چینی، مالزی، فلاندی، ترک و انواع چوب های صنعتی و ساختمانی مورد استفاده در قالب بندی ساختمان نموده است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با تخته پالت روسی و ویژگی ها و کاربردهایی که دارد آشنا کنیم. پالت روسی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و یکی از مطمئن ترین و بهترین انتخاب ها برای انواع کارها، از ساخت میز و مبل گرفته تا حتی ساختمان می‌باشد. برای خرید پلای وود می‌توانید به مجموعه عظیم مدحت وود که افتخار همکاری در بزرگترین پروژه های کشور عزیزمان مانند پالایشگاه عسلویه را دارد اعتماد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *