گاهی وقت ها هیچ چیزی اندازه قیمت یک محصول، نمی‌تواند خرید یک محصول را توجیه کند؛ حتی اگر نیاز مبرم به خرید آن داشته باشید. پلای وود یکی از این محصولات است که هرچند کیفیت حرف اول را در تهیه آن می‌زند اما قیمت آن نیز می‌تواند تاثیر زیادی بر روند خرید و استفاده از این دسته از محصولات داشته باشد؛ مخصوصا در تعداد بالا که این قیمت می‌تواند تاثیر بالاتری نیز از خود نشان دهد. برای اطلاع از قیمت پلای وود و همچنین ویژگی ها و عوامل موثر بر قیمت تخته چند لایه تا انتهای این مطلب همراهمان باشید.

قیمت پلای وود

پلای وود چیست؟

پلای وود یا تخته چند لا، نوعی از مصنوعات چوبی می‌باشد که از بهم چسبیدن چند تخته چوب نازک به یکدیگر تولید می‌شود. پلای وود، به دلیل ساختاری که دارد، از استحکام و کیفیت بسیار خوبی نسبت به دیگر انواع محصولات چوبی برخوردار است و به همین دلیل کاربرد های بسیار زیادی در صنعت ساختمان و تولید لوازم مختلف چوبی دارد..

قیمت پلای وود ایرانی

پلای وود های تولید شده در ایران معمولا با مواد اولیه خارجی و مونتاژ می‌باشند اما در هر حال، قیمت این پلای وود می‌تواند نسبت به پلای وود های دیگر متفاوت باشد. پلای وود ایرانی معمولا با مواد اولیه ای مانند چوب های وارد شده از ترکیه، روسیه و … تولید می‌شود.

قیمت پلای وود روسی

پلای وودهای روسی را می‌توان جزو با کیفیت ترین و بهترین تخته چندلایه های دنیا به حساب آورد. این پلای وود ها معمولا با چوب روسی تولید شده و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی های تهیه پلای وود تهیه می‌گردند. پلای وود های روسی خود انواع مختلفی دارند که استفاده از هرکدام از آن ها، بستگی به نوع کارایی که شما از پلای وود انتظار دارید بستگی خواهد داشت.

پلای وود سوزا

شرکت سوزا بدون شک جزو برترین و بزرگترین تولیدکنندگان پلای وود در جهان می‌باشد. این برند به بیش از 80 کشور جهان محصول صادر و در سال 1.4 میلیون متر مکعب تخته های چوبی تولید می‌کند. محصولات این شرکت، از چوب درختان توس تهیه شده و از کیفیت بی نظیری برخوردار هستند. خوشبختانه پلای وودهای با کیفیت سوزا در ایران هم موجود هستند و شرکت مدحت وود، نمایندگی فروش برند سوزا در ایران را دارا می‌باشد.

پلای وود اسمالنسکی داک

از دیگر شرکت های مطرح روسی تولید کننده پلای وود، می‌توان به شرکت اسمالنسکی داک اشاره کرد. این برند موفق به اخذ گواهینامه های فراوانی مانند Certificate of Conformity برای کیفیت پلای وود های تولیدی شده است که همین موضوع، نشان دهنده کیفیت خوب آن هاست. پلای وود های این مجموعه هم به لطف نمایندگی فروش مدحت وود در ایران استفاده می‌شوند.

گواهینامه Certificate of Conformity چیست؟

این گواهینامه که به گواهینامه انطباق معروف شده است، سندی است که گواهی می‌دهد کالا یا خدمات عرضه شده مطابق با استانداردهای لازم می‌باشند. این گواهینامه به طور کلی برای شرکت های واردکننده است که اطمینان حاصل نمایند مشتریانشان در برابر محصولات مضر یا غیر استاندارد محافظت می‌شوند.

قیمت پلای وود ترک

پلای وود های ترکی که از کشور ترکیه وارد ایران می‌شوند هم از کیفیت خوب و استحکام بالایی برخوردار هستند. قیمت پلای وود ترک هم مانند دیگر انواع پلای وود، بستگی به کارایی و ویژگی های آن ها دارد و نمی‌توان یک تعرفه ثابت برای آن ها مشخص کرد اما به طور کلی قیمت پلای وود ترک، به دلیل ساختار و مواد اولیه ای که دارد، کمی پایینتر از قیمت پلای وود روسیه می‌باشد. کارخانه های ترکیه مانند Turkish Plywood توانایی تولید حدودا 240.000 متر مکعب تخته چوبی در سال را دارند که هرچند به برندهای مطرح جهان مانند سوزا نمی‌رسد اما باز هم می‌تواند نشان دهنده کیفیت و مشتریان زیاد آن ها باشد.

پلای وود

قیمت پلای وود چینی

شاید باورتان نشود ولی حتی چین هم پلای وود صادر می‌کند! پلای وودهای چینی هرچند از نظر کیفیت و دوام محصولات به پای محصولاتی مانند برند سوزا نمی‌رسند اما به دلیل ویژگی ها و کاربردهای زیادی که دارند، می‌توانند به یک گزینه مناسب برای افرادی که می‌خواهند در کنار کیفیت خوب، از یک قیمت مناسب بهره مند شوند مبدل گردند. از مطرح ترین تولیدکنندگان انواع پلای وود در چین، می‌توان به برندهای مطرحی مانند MURDOCK، Yalong Wood و … اشاره کرد.

تفاوت پلای وود روکش دار و بدون روکش

مانند اکثر محصولات دیگر، پلای وودها هم انواع مختلفی دارند که هرکدام، بسته به انتظاری که از تخته سه لایه دارید متفاوت خواهد بود. در این بخش به معرفی دو مدل برتر پلای وود می‌پردازیم.

پلای وود روکش دار

بهترین و پر استفاده ترین نوع پلای وود را می‌توان پلای وود روکش دار دانست. این پلای وودها با نوعی روکش پوشانده می‌شوند تا به آن قابلیت های بیشتری مانند ضد آب بودن، ضد قارچ خوردگی و … اضافه کنند. پلای وودهای روکش دار خود به چندین و چند مدل تقسیم می‌شوند که بسته به نیازهای مختلف افراد قابل تهیه است. مانند پلای وود سوزا روکش دار، پلای وود روکش دار DECK 350، پلای وود تورو روکش دار، پلای وود مدحت روکش دار از این جمله هستند که با بهترین و مرغوب ترین موارد روکش دار شده اند. این پلای وود ها عمدتا برای قالب بندی ساختمان استفاده می‌شوند.

پلای وود بدون روکش (خام)

نوع دیگر پلای وودها، پلای وود های خام هستند که هیچ روکشی روی آن ها وجود ندارد. این پلای وود ها هم ضد رطوبت و هم ضد آب می‌باشند و همچنین در برابر تغییر دما نیز مقاومت بالایی دارند. این نوع تخته چندلایی برای مصارف طراحی داخلی و دکوراسیون و محیط های خارجی مناسب هستند و ارزش خرید بسیار بالایی دارند. پلای وود سوزا خام یکی از این محصولات است که می‌تواند برای تمامی موارد گفته شده کاربرد بسیار خوبی داشته باشد.

عوامل موثر بر قیمت پلای وود

حال که با پلای وود و انواع آن آشنا شدید، بهتر است با عوامل موثر بر قیمت آن نیز آشنا شوید تا بدانید شرکت های تولید کننده یا وارد کننده، قیمت گذاری را بر چه اساسی انجام می‌دهند. البته باز هم مواردی که اینجا درج می‌شود، ممکن است بخشی از آن ها برای یک سری از کارخانه ها مهم نباشد و یا درجه اهمیت پایین تری داشته باشد.

پلای وود جزو محصولاتی است که قیمت آن، مستقیما از کیفیت و ویژگی هایی که دارد نشات می‌گیرد. همچنین، پلای وود عموما یک محصول وارداتی در نظر گرفته می‌شود که از کشورهایی مانند روسیه، فنلاند و … وارد می‌شود.

نوع چوب مورد استفاده در تولید پلای وود

پلای وودها با انواع چوب تولید می‌شوند که هرکدام از این تخته های چند لایه، می‌توانند کاربرد خاص خود را داشته باشند. به طور کلی پلای وودها به دو نوع چوب سخت و چوب نرم تولید می‌شوند. چوب های سخت مانند چوب راش، مقاومت بالایی دارند و کاربردهای گوناگون مانند مبل سازی، قالب بندی ساختمان و … بسیار مناسب است. از طرف دیگر چوب های نرم مانند چوب درخت تبریزی، مقاومت خیلی بالایی ندارند و برای کاربرد های داخلی مانند ساخت کفپوش، ساخت دیوارکوب و … دارد. در هر صورت، نوع چوب مورد استفاده در ساخت پلای وودها، تاثیر مستقیم بر قیمت این محصولات دارد.

تعداد لایه های پلای وود

همانطور که می‌دانید، پلای وود از چند ورق چوبی چسبیده شده روی هم ساخته می‌شود. حداقل تعداد ورق برای ساخت پلای وود سه لایه می‌باشد و هرچه این تعداد بالاتر رود، مقاومت پلای وود نیز بیشتر خواهد بود. امروزه انواع تخته چوبی چند لایه، از جمله تخته پنج لایه، هفت لایه و … تا 19 لایه وجود دارند که هرکدام بسته به نیاز افراد قابل استفاده هستند. همچنین تعداد لایه های پلای وود نیز در قیمت گذاری آن تاثیر مستقیم دارد.

برند تولید کننده پلای وود

از دیگر عوامل موثر بر قیمت گذاری کارخانجات تولیدکننده تخته چند لایه، خود برند آن هاست. هرچه یک برند معتبرتر و دارای تجربه بالاتر و مشتریان بیشتری باشد، در نهایت بر قیمت گذاری پلای وود آن ها تاثیر خواهد گذاشت. این موضوع را ما در محصولات دیگر نیز دیده ایم و احتمالا شما هم جمله کنایه ای “نون برند خوردن” را شنیده اید. در هر صورت شرکت هایی که تاکنون زحمت کشیده اند و نامی دست و پا کرده اند، بعید است از نامشان استفاده نکرده و درصدی از قیمت را به اعتبار برند خود محاسبه نکنند. هرچند ممکن است یک سری از کارخانه های حتی شناخته شده نیز مبلغی بابت نام برندشان دریافت نکنند.

خرید و قیمت پلای وود

قیمت پلای وود

پلای وود، یکی از پرکاربردترین محصولات در صنعت ساختمان سازی است و به همین دلیل، اطلاع از قیمت آن، برای بسیاری از افراد مهم می‌باشد. همانطور که در طول این مطلب مشاهده کردیم، قیمت پلای وود تحت تاثیر یک عامل نبوده و به عناصر متفاوتی بستگی خواهد داشت. برای خرید پلای وود، می‌توانید به گروه بازرگانی مدحت وود، نماینده رسمی برندهای مطرحی مانند سوزا و اسمالنسکی داک اعتماد کنید. پلای وودهای این مجموعه، همگی از کیفیت فوق العاده بالایی برخوردار هستند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با قیمت پلای وود و عوامل موثر بر قیمت آن آشنا کنیم. پلای وود کاربردهای بی نظیر دارد و به نسبت دیگر محصولات چوبی مانند ام‌دی‌اف در ساختمان سازی کاربرد گسترده تری دارد. مجموعه مدحت وود، افتخار به سرانجام رساندن پروژه های بزرگی مانند نیروگاه اتمی بوشهر، پالایشگاه عسلویه و … را دارد. چنانچه هرگونه سوالی درباره پلای وود و قیمت آن دارید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.